Nucleic Acid Reaction Assay Microplates
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (100)
- (10)
- (426)
- (10)
- (12)
- (59)
- (217)
- (19)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (49)
- (27)
- (56)
- (15)
- (7)
- (45)
- (1)
- (4)
- (107)
- (2)
- (45)
- (2)
- (1)
- (218)
- (1)
- (461)
- (5)
- (6)
- (3)
- (12)
- (15)
- (126)
- (8)
- (85)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (1)
- (20)
- (1)
- (12)
- (8)
- (1)
- (1)
- (44)
- (2)
- (14)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (9)
- (126)
- (282)
- (1)
Filtered Search Results
Applied Biosystems™ MicroAmp™ 96-Well Reaction Tube/Tray/Retainer Set, 0.2 mL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Plate Compatibility | 96-Well Plates |
|---|---|
| Product Type | 96-Well Reaction Tube/Tray/Retainer Set |
| Color | Natural |
| Product Line | MicroAmp |
Axygen™ 96-Well Low Profile PCR Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed with ultra-thin and consistent wall thickness to allow precise thermal transfer for optimum results. Corning™ Axygen™ 96-well PCR Microplates are the ideal option for use in PCR thermal transfer and Real-Time PCR applications. The low profile design results in faster and more efficient PCR reactions.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Lid | Without Lid |
| Barcode | No Barcode |
| No. per Case | 100/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 25/Pk. |
| Certifications/Compliance | RNase-/DNase-free |
| For Use With (Application) | PCR thermal transfer, RT-PCR applications |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ PCR Plate, 96-well, low profile, skirted
96-well full-skirted PCR automation compatible plate for use in PCR and qPCR applications.
| Skirt Style | Skirted |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| For Use With (Equipment) | Real-Time PCR Systems or Thermal Cyclers |
| Product Type | PCR Microplate |
| Reaction Speed | Low profile |
| Volume (Metric) Working | 0.1 mL |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Certified RNase/DNase-free |
| Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
Thermo Scientific™ Armadillo PCR Plate, 96-well, red, clear wells
Combine the rigidity of a polycarbonate frame with thin walled polypropylene wells to provide superior thermal cycling performance under all conditions without warping.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ Fast Optical 96-Well GPLE Reaction Plates
Heat transfer from thermal block to sample with thin-wall polypropylene wells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirt |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One UV-Star™ 96-well Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for measurements of DNA / RNA and protein concentrations at 260 and 280nm, respectively. Greiner Bio-One UV-Star™ 96-Well Microplates are eliminate the use of expensive and fragile quartz glass for routine laboratory work.
Greiner Bio-One UV-Star™ 384-well Microplate Flat Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for measuring protein concentration at 280nm.
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
For medium and high sample throughput, these 96-well plates are an efficient solution for PCR and qPCR.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 384-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
384-well PCR plates are an economical solution for automatic, high-throughput analyses.
| Skirt Style | Full |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| RNase Free | Yes |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Profile | Low Profile |
| Format | Standard |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 9 cm |
| Dnase Free | Yes |
| Lid | No |
| Color | Frosted |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Product Type | PCR 96-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Semi-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Skirt Style | Semi-skirted |
|---|---|
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Total Volume (Metric) Well | 14.4 mL |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Disposable | Single-use |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.15 mL |
| Lid | Without Lid |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Untreated |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 48-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirted |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 20/Pk. |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 8 |
| No. of Wells | 48 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, DNA-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Thermo Scientific™ PCR Plate, 96-well, low profile, skirted, black lettering
96-well full-skirted PCR automation compatible plate for use in PCR and qPCR applications.
Simport™ Scientific Amplate™ T323-101 Series Raised Rim PCR Plate
Amplate™ T323-101 Series Raised Rim PCR Plate features ultrathin sidewalls for uniform and efficient temperature transfer.
Thermo Scientific™ Armadillo PCR Plate, 384-well, orange, white wells
Combine the rigidity of a polycarbonate frame with thin walled polypropylene wells to provide superior thermal cycling performance under all conditions without warping.